Kakšna je davčna stopnja za plačilo davka na promet?
Davčna stopnja za plačilo davka na promet nepremičnin je 2 % od davčne osnove.
Davčna stopnja za plačilo davka na promet nepremičnin je 2 % od davčne osnove.
Če nepremičnino, na kateri nisi imel stalnega prebivališča in tam prebival 3 leta in nisi opravljal v njej pridobitnih dejavnosti, prodaš pred potekom prvih 5 let lastništva, plačaš 25 % davek na kapitalski dobiček.
Stopnja dobička iz kapitala se znižuje vsakih 5 let imetništva in sicer po naslednji lestvici:
Pri postopku ocenjevanja gre za zaporedje faz, ki so potrebne, da kakovostno opravimo nalogo ocene vrednosti nepremičnin oz. nepremičninskih pravic.
Ključne dejavnosti ocenjevalnega procesa so naslednje:
Obveznosti posrednika so naslednje:
Pravice posrednika so naslednje:
Zakon določa najvišjo višino posredniške provizije, ki znaša 4 %.
Ocenjevalca vrednosti nepremičnin v zasebnem in poslovnem življenju potrebujemo, ko:
Postopek prodaje je malo bolj zapleten od klasičnega, ker je potrebno pridobiti soglasje upravne enote, ki skrbi za ustrezno obveščenost predkupnih upravičencev. V določenih primerih je potrebno pridobiti še soglasje od državnih organov, npr. TNP.
Opis naj bo jasen, premišljen in natančen. Omenite vse pomembne informacije (število sob, velikost, lega, lokacija, dostopnost, stroški itd.) ter izpostavite tudi dobre lastnosti nepremičnine. Tekst ni zgolj informativni, temveč je tudi prodajni. Pomembno je, da so podatki kljub temu realni in ne zavajajoči. Ne pozabite na kontaktne podatke.
Pri vseh odplačnih transakcijah, ki jih izvajajo fizične osebe, se vedno plača davek na promet nepremičnin, ki znaša 2% od zneska kupnine. V kolikor je prodajalec nepremičnino pridobil po 1. 1. 2002, je zavezan tudi k plačilu dohodnine od dobička iz kapitala pri odsvojitvi nepremičnine. Davčna stopnja z leti lastništva pada, je pa tudi kar nekaj oprostitev, npr., če je prodajalec tri leta pred prodajo v nepremičnini dejansko bival, dohodnine ne plača.
V kolikor gre za prvi dedni red, kar pomeni za prenos s staršev na otroke, vnuke, zeta ali snaho oziroma med samima zakoncema, je le ta prost davčnih obveznosti. Za katerikoli drug dedni red je davčna stopnja precej različna in tudi visoka, saj znaša od 5 pa tja do 39%, zato je v večini primerov pametneje poiskati katero od drugih možnosti za prenos lastništva.